MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI


English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube
logo Polski Chór Kameralny

ORGANIZATOR FESTIWALU

MIEJSCA

DWÓR ARTUSA

Początki Dworów Artusa sięgają średniowiecza. Wspólna nazwa dworów pochodzi od imienia legendarnego króla Artura - dla ówczesnych był on wzorem cnót rycerskich, a Okrągły Stół, przy którym zasiadał ze swoimi dzielnymi rycerzami, symbolem równości. Mit odpowiadał bogatym mieszczanom gdańskim, naśladującym obyczaje rycerstwa.

 

W Dworze stworzono centrum życia towarzyskiego, ujętego w szczegółowe przepisy. Odbywały się tu spotkania, biesiady, wesela, a także grano sztuki teatralne. Jest jednym z dziesięciu obiektów, które powstały nad Bałtykiem od początku XVI w. i jedynym zachowanym w tak oryginalnym stanie do końca XX w.

 

20, 21 i 22 sierpnia Dwór Artusa ponownie wypełni się muzyką podczas 3 koncertów Mozart Kameralnie, otwierających XVIII MFM Mozartiana!

ARCHIKATEDRA OLIWSKA

 

Katedra Oliwska to jedna z pereł architektonicznych na skale europejską. Od momentu powstania pierwszej romańskiej kaplicy do świątyni, która dzisiaj dumnie „rysuje”  swoimi szpiczastymi hełmami niebo minęły setki lat. Obecnie jest to najstarszy kościół w Gdańsku.

 

Metryka katedry oliwskiej sięga 1186 roku, gdy książę pomorski Sambor I sprowadził tu cystersów z Kołbacza. To ważne, bo klasztory cysterskie były w średniowieczu ośrodkami kultury i nauki, ale przede wszystkim inspirowały postęp. W świątyni znajdują się aż 23 ołtarze oraz niezliczone dzieła sztuki, ale przede wszystkim słynne oliwskie organy. To symbol muzycznego dziedzictwa katedry i opactwa cystersów, niegdyś największy tego typu instrument na świecie. 

 

Przepiękne wnętrze z doskonałą akustyką sprawiają, że każdy koncert finałowy Festiwalu Mozartiana jest niezwykłym przeżyciem artystycznym i duchowym. Nie inaczej będzie i w tym roku, już 26 sierpnia!

PARK OLIWSKI

I PAŁAC OPATÓW

 

 

Siedzibą Zakonu Cystersów na Pomorzu został zalesiony teren nad Potokiem Oliwskim, pomiędzy uczęszczanymi traktami z Gdańska. W miarę upływu czasu powstawały zabudowania klasztorne a wraz z nimi zagospodarowywano otoczenie w postaci ogrodów, alei, łąk i stawów umiejętnie wkomponowanych w przestrzeń.

 

W połowie XVI wieku opactwo wraz jego terenem przyległym, stało się interesującym miejscem odwiedzin oraz spotkań wielu wybitnych osobistości zarówno duchownych jak i świeckich, jak m.in. przebywał tu król Polski Zygmunt III Waza, król Władysław IV i Jan Kazimierz. Na terenie opactwa został także zawarty w dniu 3 maja 1660 r. historyczny „Pokój Oliwski”, kończący ciągnące się kilkadziesiąt lat wojny polsko-szwedzkie.

 

Większość wydarzeń Festiwalu Mozartiana odbywa się w tej historycznej scenerii barokowego ogrodu, bezpośrednio przy Pałacu Opatów z roku 1756, dacie urodzenia Kompozytora.