MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI


English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube
logo Polski Chór Kameralny

ORGANIZATOR FESTIWALU

Chopin University Accordion Trio

Zespół tworzą wybitni polscy akordeoniści związani z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina -  Klaudiusz Baran, Rafał Grząka i Grzegorz Palus to pedagodzy warszawskiej uczelni muzycznej, ale przede wszystkim koncertujący muzycy, którzy swoją grą inspirują młode pokolenia adeptów sztuki do zgłębiania tajników gry na akordeonie. Repertuar tria to przede wszystkim muzyka polska, kompozycje oryginalne, a także liczne transkrypcje – dzieła takich twórców, jak Jan Sebastian Bach, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Andrzej Krzanowski, Marta Ptaszyńska, Władysław Zolotariow, jak również kompozytorów młodszej generacji, czyli Mikołaja Majkusiaka, Ignacego Zalewskiego i Wojciecha Kostrzewy. Zespół koncertował m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego EMANACJE w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Filharmonii Zielonogórskiej, Planetarium im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, a także w Salach Redutowych Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie. Płyta Chopin University Accordion Trio Tribute to Moniuszko otrzymała nominację do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk 2021 w kategorii muzyka współczesna.

 

Klaudiusz Baran (1971)

Akordeonista, bandoneonista, kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie UMFC) w klasie Jerzego Jurka (1995) oraz studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu pod kierunkiem Maxa Bonnaya. Jako pedagog związał się z macierzystą uczelnią, gdzie od 2002 roku pełnił kierownicze funkcje, po tę najważniejszą – rektora (od 2016). Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu: wyniosły go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, jednak największe uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe. Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej. Jest zdobywcą trzech Fryderyków. W 2003 roku jako pierwszy akordeonista otrzymał statuetkę za płytę Astor Piazzolla – Tango, w 2020 roku prestiżowy box 100 na 100. Muzyczne dekady wolności z jego udziałem został nagrodzony w dwóch kategoriach: „Album roku – muzyka symfoniczna” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.  W dorobku ma ponad 80 płyt. W 2010 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Rafał Grząka (1984)

Akordeonista, kameralista, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor UMFC. Jest absolwentem UMFC w klasie akordeonu Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Prowadzi klasę akordeonu w macierzystej uczelni oraz sprawuje funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Instrumentalnego UMFC. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jego zespół KlezmaFour otrzymał prestiżową nagrodę City Winery of New York podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Dwukrotnie był nominowany do nagrody Fryderyk. Jest wykonawcą improwizowanej partii akordeonu ostatniej części gry The Witcher. Blood and Wine. Koncertował w większości polskich filharmonii. W sezonie koncertowym 2016/2017 był artystą rezydentem w Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej. Jest laureatem Nagrody Rektora UMFC (2017) za osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz plebiscytu Nauczyciel na Medal 2018 organizowanego przez „Polska The Times”. Od 2018 roku pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich.

 

Grzegorz Palus (1987)

Akordeonista, kameralista, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Urodzony w Krakowie muzyk należy do grona najbardziej wyróżniających się akordeonistów. Jest absolwentem Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, Hochschule für Musik Detmold oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2016 roku wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Do jego największych sukcesów należą Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie (Słowacja, 2007), I nagroda w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012). Jako solista i kameralista prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Wielokrotnie występował w roli solisty z towarzyszeniem orkiestr – m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie czy Orkiestrą Festiwalu „PANtonale PhilHARMONIKA” w Berlinie. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty akordeonowe. Ma w dorobku nagrania płytowe oraz radiowe. Regularnie uczestniczy w prawykonaniach współczesnych solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych.