Artyści

Absolwent PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, w 1998 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji jazzowej Dr. Adama Buczka.

Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na Festiwalu Jazz Juniors w w Krakowie (1995), na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecujaącej grupy na Europ' Jazz Contest w Hoelaart (1996). Z zespołem Parnas Sextet otrzymał nagrodę „Klucz do Kariery” na Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa (1998)

Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie indywidualne (1998).

Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in. Janusz Muniak , Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak, Bennie Maupin, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz.

Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju, m.in. Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Komeda Jazz Festival, Silesian Jazz Meeting, oraz za granicą, m.in. w Ankarze, Berlinie, Brnie, Tokio, New Delhi czy Sankt Petersburgu.

Łukasz Żyta ma w swym bogatym dorobku udział w nagraniu ponad 50 płyt. Aż dziesięć z nich uhonorowanych zostało najwyższymi laurami w polskim świecie muzycznym – Nagrodą Fryderyka lub jego czeskim odpowiednikiem.