Artyści

Massimiliano Caldi (urodzony w Mediolanie w 1967 r.), posiada duże międzynarodowe doświadczenie w zakresie muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i baletowej. Jest głęboko zainteresowany muzyką współczesną i ideą XIX-wiecznej opery. Wyróżnia się profesjonalnym przygotowaniem i  jasnym, prostym stylem dyrygentury.

Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w 1999 r. Caldi jest głównym dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie i I gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Był przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Massarosa - IX edycji (2018), wykładowcą kursu mistrzowskiego Florence Conducting (2015-2017), głównym dyrygentem i konsultantem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej im. S. Moniuszki (2014-2017), dyrektorem artystycznym Śląskiej Orkiestry Kameralnej (Katowice, 2006-2010) i głównym dyrygentem orkiestry kameralnej Milano Classica (1998-2009).

W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournée po Izraelu, Omanie, USA, Chile, Brazylii, Niemczech, Austrii, Rosji i Turcji.

W zeszłym roku, na polu operowym, poprowadził prolog z Mefistofele autorstwa Boito (Gdańsk, czerwiec 2018), Cavallerię Rusticanę autorstwa Mascagniego w wersji pół-scenicznej (Rzeszów, czerwiec 2018) i Bastiano e Bastiana Mozarta (Oliwa, sierpień 2018). Na polu symfonicznym wrócił do Petersburga z Orkiestrą Filharmoniczną (kwiecień 2018) i na podium Orkiestry I Pomeriggi Musicali (maj 2018) oraz Orkiestry Sinfonica Siciliana (wrzesień 2018). Poprowadził także Petite Messe Solennelle Rossiniego w Warszawie (wrzesień i październik 2018 r.).

W Polsce był zapraszany przez międzynarodowe festiwale i regularnie pojawia się na podium dyrygenckim najważniejszych orkiestr filharmonicznych i symfonicznych, takich jak np. Sinfonia Varsovia, Warszawska Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii im. Szymanowskiego w Krakowie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w Krakowie i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, w Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie i wielu innych. Gościł także w najważniejszych salach koncertowych Warszawy: Filharmonii Narodowej i Studio Lutosławskiego S1.

Caldi nagrał dla Acte Préalable płytę Raul Koczalski - Koncerty fortepianowe (styczeń 2018) i Sony Classical, CD Mario Castelnuovo-Tedesco, Gian Francesco Malipiero, Koncerty na wiolonczelę Riccardo Malipiero (kwiecień 2018).

Massimiliano Caldi, jedyny Włoch, zdobył nagrodę Gazzetta Italia - edycja 2018 za wyróżnienie w promocji muzyki włoskiej w Polsce i polskiej we Włoszech.