Artyści

Prof. dr hab. Mirosław Jacek Błaszczyk - kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury K. Stryi. Dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. Kierował Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Zabrzu, Państwową Filharmonią w Białymstoku (z którą odbył tournée po USA), a następnie Filharmonią Poznańską i Śląską. Od 2017 r. pełni funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Dyrektor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje na wszystkich estradach w kraju i za granicą. Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” H.M. Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H.M. Góreckiego pod jego batutą.

W 2012 r. prezydent RP B. Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2020 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.