MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI

English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube

ORGANIZATOR FESTIWALU

logo Polski Chór Kameralny

Lina Dambrauskaite

Lina Dambrauskaite to litewska sopranistka, która niedawno ukończyła Internationale Opernstudio (IOS) w Opernhaus Zurich. Ukończyła studia śpiewu klasycznego zarówno na poziomie licencjackim, jak i podyplomowym w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz kształciła się w programie Royal Academy Opera (Royal Academy of Music, Londyn). 
W 2015 roku zadebiutowała w operze jako Barbarina w Weselu Figara Mozarta w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu. Lina zaśpiewała także partię Thaisy w Uczcie Aleksandra Haendla, Ynioldy w Peleasie i Melisandzie Debussy'ego (Opera Miejska w Wilnie). Występowała w Niemczech, Włoszech, Korei Południowej, Chinach oraz reprezentowała Litwę na Wystawie Powszechnej „Expo 2015” w Mediolanie. 

fot. Thomas Erlank

W 2017 roku Lina zadebiutowała w Londynie jako Zerlina w przedstawieniu Don Giovanniego Mozarta w Royal Academy Opera. Jej role z RAO to m.in. Semele w Semele Haendla, Le Feu/Le Rossignol w L’enfant et les sortileges Ravela oraz Lisiczka w Przygodach Lisiczki Chytruski Janačka. 
W 2019 roku sopranistka dołączyła do międzynarodowego studia operowego Opernhaus Zurich, gdzie występowała jako Papagena w Czarodziejskim flecie Mozarta, Ksenia w Borysie Godunowie Musorgskiego i La Primadonna w Viva la Mamma Donizettiego. 
Śpiewaczka jest często zapraszana do wykonywania sopranowych partii solowych w różnych dziełach oratoryjnych i sakralnych: Pasji według św. Mateusza Bacha (Z Trevorem Pinnockiem i Dunedin Consort), Stworzenie Świata  Haydna (z Mirgą Grazinyte-Tyłą) oraz IV Symfonii Mahlera (z Mirgą Grazinyte-Tyłą i CBSO). 
W marcu 2022 roku Lina została uhonorowana Złotym Krzyżem Sceny - najważniejszą i najbardziej zaszczytną na Litwie nagrodą przyznawaną za sztukę sceniczną - za kreacje Marii w La Córce pułku i Zofii w Kawalerze srebrnej róży.