MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI

English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube

ORGANIZATOR FESTIWALU

logo Polski Chór Kameralny

JAKUB

HAUFA

 

SKRZYPCE

Skrzypek i dyrygent, profesor doktor habilitowany, I koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Prowadzi klasę skrzypiec oraz studiów orkiestrowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Urodzony w 1980 roku w Poznaniu, absolwent klas skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz dyrygentury symfoniczno-operowej dr. hab. Joségo Marii Florência w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Laureat wielu konkursów skrzypcowych, zdobywca m.in. wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Od 2003 roku jest I koncertmistrzem Sinfonii Varsovii. Występował z nią wielokrotnie również jako solista i kameralista z takimi artystami, jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Stefan Dohr, Albrecht Mayer, Daniel Hope, Radovan Vlatkovic. Jako koncertmistrz prowadził orkiestrę pod batutą takich dyrygentów, jak Lorin Maazel, Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Lawrence Foster, Marek Janowski, Andrey Boreyko, Leopold Hager, Sylvain Camberling, Hubert Soudant, Robert Trevino.

 

Nagrywał jako koncertmistrz i solista dla takich wytwórni płytowych, jak Deutsche Grammophon (z Albrechtem Mayerem – CD/DVD New Seasons), EMI (z Nigelem Kennedym – DVD Live a La Citadelle). Z Nigelem Kennedym występował także wielokrotnie jako współsolista z Polską Orkiestrą Kameralną oraz z Das Collegium z członkami Berliner Philharmoniker. W 2016 roku jako solista dokonał premierowego nagrania wersji na skrzypce i wiolonczelę Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora (nominacja do nagrody Fryderyk 2018).

W 2016 roku był oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz został odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a w listopadzie 2020 roku otrzymał Nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Laureat Fryderyka 2022 w kategorii „Muzyka Koncertująca” za nagranie Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika dokonanego wspólnie z Sinfonią Varsovią pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, które znalazło się na płycie Perfectionist.

Postanowieniem z dnia 21 lipca 2021 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych.

Gra na kopii skrzypiec Guarneri del Gesu 1742 „Dushkin” wykonanych przez Stephana von Baehr.