MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI

English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube

ORGANIZATOR FESTIWALU

logo Polski Chór Kameralny

JOLANTA FRASZYŃSKA

Aktorka filmowa i teatralna. Od szóstego roku życia występowała w zespole wokalno-tanecznym w domu kultury WSS „Społem Mysłowice”, brała udział w konkursach recytatorskich, małych formach teatralnych, śpiewała w chórze, była harcerką.

Po zdaniu matury w Studium Wychowania Przedszkolnego w Mysłowicach podjęła studia aktorskie we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 1991 wystąpiła na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi ze swoim spektaklem dyplomowym Nasze miasto, w reż. Teresy Sawickiej, w którym zagrała główną rolę – Emilkę i zdobyła nagrodę aktorską.

 

Po pierwszym roku szkoły teatralnej zagrała gościnnie w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w spektaklu Dzieci Arbatu, a także zadebiutowała jako aktorka filmowa rolą Ani w In flagranti Wojciecha Biedronia.  W 1992,  już jako aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu zagrała  Anię z Zielonego Wzgórza w reż. Jana Szurmieja, Ottlę w spektaklu Pułapka Tadeusza Różewicza w reż. Jerzego Jarockiego, a w 1993 wystąpiła jako Bianka w filmie Magdaleny Łazarkiewicz Białe małżeństwo oraz jako młoda prostytutka i narkomanka Jola w Porze na czarownice Piotra Łazarkiewicza. W Teatrze Polskim zagrała jeszcze dwukrotnie u swojego mistrza Jerzego Jarockiego  w „ Płatonowie” i „Płatonowie -  Akcie Pominiętym”, za role Saszy w obu spektaklach otrzymała nagrody na Festiwalu Sztuk Teatralnych w Kaliszu.

W 1998 odeszła z Teatru Polskiego i przeniosła się do Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie wystąpiła m.in. w Powrocie Odysa i Wymazywaniu, reżyserowanych przez Krystiana Lupę, ponadto zagrała m.in. Jerri w Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich i prawdziwej naturze miłości Brada Frasera w reż. Grzegorza Jarzyny i Guildensterna w Hamlecie Williama Shakespeare’a w reż. Krzysztofa Warlikowskiego w  Teatrze Rozmaitości. W swojej karierze zagrała w sumie w ponad  40 inscenizacjach teatralnych, 25 realizacjach Teatru Telewizji i pięciu spektaklach Teatru Polskiego Radia.

Szeroką rozpoznawalność zyskała w 1999 dzięki roli Aldony Lipskiej w komedii Juliusza Machulskiego Kiler-ów 2-óch oraz hakerki „Ćmy” w trzeciej serii Ekstradycji, a także Moniki Zybert w serialu TVP2 Na dobre i na złe, w którym grała przez kolejne 10 lat.

Kreacja matki w Sto minut wakacji (1998) Andrzeja Maleszki przyniosła jej nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu (2000), a główna rola w Ławeczce (2004) Macieja Żaka, tragikomicznej opowieści o poszukiwaniu prawdziwej miłości, zainspirowana głośną sztuką Aleksandra Gelmana, została wyróżniona nagrodą publiczności na Lecie Filmowym w Kazimierzu Dolnym (2004). Jedną z najważniejszych ról wykreowała w filmie Skazany na bluesa (2005), w którym wcieliła się w „Golę”, żonę Ryszarda Riedla. Za tę rolę była nominowana do nagrody „Orła”, oraz otrzymała Złotą Kaczkę, nagrodę Tygodnika Film.

W 2005 ukazał się tomik „Bajki gwiazd”, w którym znalazł się tekst autorstwa m.in. Fraszyńskiej. Latem 2008 TVP1 wyemitowała premierowo serial Hotel pod żyrafą i nosorożcem, w którym zagrała jedną z pierwszoplanowych ról. Jesienią tego samego roku brała udział w czwartej edycji programu Jak oni śpiewają, po trzech odcinkach zrezygnowała z dalszego udziału z powodów zdrowotnych. W latach 2010–2011 grała wiodącą rolę w serialu TVP2 Licencja na wychowanie. W 2011 zasiadała w jury 13. edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami. Od 2018 gra główną bohaterkę serialu TVP1 Leśniczówka. Niebawem zobaczymy ją w nowej roli komediowej w serialu Teściowie realizowanym dla telewizji Polsat