MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI

English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube

ORGANIZATOR FESTIWALU

logo Polski Chór Kameralny

cezary

PACIOREK

Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie akordeonu prof. dra hab. Krzysztofa Olczaka w roku 1993. Było to zwieńczenie pełnego wykształcenia akordeonisty wykonującego muzykę poważną. Jazz poznawał grając na fortepianie

Od 2012 jest pedagogiem tejże Akademii, ucząc adeptów gry na swoim instrumencie.

Paciorek jest uważany za pioniera akordeonu jazzowego. Pierwsze jazzowe improwizacje prezentował publicznie już w 1988 roku. Współpraca ze Zbigniewem Namysłowskim zaowocowała licznymi występami w Polsce i za granicą. W latach 1998-2011 w ankiecie Jazz Top czytelników miesięcznika Jazz Forum Cezary zajmował 1. miejsce w kategorii "Instrumenty różne-akordeon“.

Jego zainteresowania lokują się na osi jazz-muzyka poważna. Eksperymentuje z różnymi układami fakturalnymi, które poszerzają zasób środków wyrazowych dostępnych dla akordeonisty jazzowego. W centrum jego uwagi znajduje się harmonia, a zwłaszcza jej horyzontalny wymiar.

Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrody Artystycznej Prezydenta Wejherowa, Nagrody Remusa.

 

IN THE MOOD FOR MOZART

Zaprosiłem do współpracy dwoje wytrawnych wokalistów Joannę Knitter i Janusza Szroma, którzy pomogą nam przenieść piękne melodie Mozarta w jazzową estetykę. Całości dopełnią improwizacje młodego saksofonisty Szymona Kowalika, zaś moje aranżacje opierać się będą na niezawodnym fundamencie kontrabasisty Michała Bąka i perkusisty Adama Golickiego. Fortepianu nie zabraknie, choć wyróżnikiem tego projektu będzie użycie akordeonu – instrumentu, który za życia Wolfganga Amadeusza nie istniał.

Cezary Paciorek

zespół:

Joanna Knitter śpiew

Janusz Szrom śpiew

Szymon Kowalik saksofon

Michał Bąk kontrabas

Adam Golicki perkusja

Cezary Paciorek akordeon, fortepian, aranżacje

JOANNA KNITTER 
ŚPIEW

Wokalistka działająca czynnie w kilku stylistykach muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na stałe związana z Przemkiem Dyakowskim i jego swingowym "Take it easy" oraz z założonym przez siebie "Blues & Folk Connection". Solistka Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego oraz big bandu Jana Konopa. Współpracuje z kompozytorem Leszkiem Kułakowskim (płyta „Love songs”), śpiewa też country w zespole Jo & Lazy Fellow. Do tej pory wydała 14 płyt (także z własną muzyką i tekstami), a z zespołami zwiedziła kawałek świata (trasy po Szwecji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Czechach, Słowacji).

JANUSZ SZROM 
ŚPIEW

Muzyk, pedagog oraz publicysta. Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009-2014. Krytyk-Dziennikarz Roku 2019 oraz 2020 wg. Plebiscytu Stowarzyszenia Jazz Melomani. Udekorowany Medalem Gloria Artis (brązowy oraz srebrny) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego". 

Dwa z jego albumów osiągnęły status złotej płyty: „Straszni Panowie trzej” oraz „Pogadaj ze mną”.

Autor publikacji:

Andrzej Zaucha Song Book (trzytomowa monografia (śpiewnik)

Warsztaty Muzyczne w Chodzieży 1971-2020. Monografia (2020).

Księga Polskich Standardów, rubryka redagowana od roku 2017 w branżowym magazynie „Jazz Forum”, w którym zamieszcza nuty oraz opisuje historię narodzin najpiękniejszych polskich piosenek.


Obecnie członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

SZYMON KOWALIK
SAKSOFON

Saksofonista, kompozytor, aranżer.  Student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas swojej edukacji muzycznej pobierał nauki u wybitnych saksofonistów, takich jak Adam Wendt, Maciej Sikała oraz Maciej Obara.
Studiował również w Syddansk Musikkonservatorium w Danii.
Współpracuje z wieloma artystami aktywnymi na polskiej scenie.
Obecnie skupia się na poszukiwaniu własnego języka muzycznego.

MICHAŁ BĄK
KONTRABAS

Pochodzi z Gdańska. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale instrumentalnym (w klasie dra hab. Waldemara Tamowskiego i dra Jana  Kotuli) w oraz jazzowym (w klasie dra Michała Barańskiego).

W latach 2010 – 2012 współpracował jako muzyk kameralista w Orkiestrze kameralnej Miasta Tychy AUKSO uczestnicząc w wielu wydarzeniach koncertowych m.in. występy z  projektem „Penderecki/Greenwood” w Barbican Center w Londynie na Kinoteka Polish Film Festival, Europejskim Kongresie Kultury, czy też na Opener Festival. Jako kontrabasista specjalizuje się nie tylko muzyce jazzowej, ale także w historycznym  wykonawstwie muzyki dawnej pracując jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy z takimi  zespołami jak: {Oh!} Orkiestra Historyczna, Arte dei Suonatori czy Holland Baroque koncertując  m.in. w Polsce, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Danii, Surinamie i Chinach (trasa koncertowa z Holland Baroque i Wu Wei).

Od lat bierze udział w licznych projektach współpracując z: Krystyną Stańko, "Jerzy Małek  Group", Adamem Bałdychem, Leszkiem Kułakowskim, Leszkiem Możdżerem, Dominikiem  Bukowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Kari Sal, "Kamil Piotrowicz Quintet", Alicją Serowik,  zespołem Horeb, z kwartetem ASAF, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capellą Cracoviensis,  Gdyńską Orkiestrą Kameralną "Sinfonia Nordica", Operą Bałtycką w Gdańsku (1,5 roku jako lider  grupy kontrabasów)

ADAM GOLICKI
PERKUSJA

Absolwent  kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Zielonogórskiego w klasie perkusji Marcina Jahra oraz absolwent kierunku Jazz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dr Dariusza Kaliszuka. Obecnie pracuje głównie, jako muzyk sesyjny i współpracuje z różnymi zespołami muzycznymi o różnej stylistyce. Zdobywca 1 miejsca na Ogólnopolskim konkursie perkusyjnym we Wrocławiu (2003r.); z zespołem Paul Band zdobywca 1 miejsca oraz nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Ogólnopolskim festiwalu zespołów jazzowych i bluesowych w Gdyni (2005 r.). W kwietniu 2017r. miał okazję wystąpić z Indonezyjskim pianistą i jego projektem Dwiki Dharmawan & His Polish Friends na jednym z największych festiwali jazzowych na świecie Java Jazz Festiwal w Indonezji. Współpracuje z takimi muzykami, jak: Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk, Przemek Dyakowski, Dominik Bukowski, Kuba Stankiewicz, Inga Lewandowska, Grzegorz Nagórski, Zdzisław Babiarski , Jan Konop Big Band, BIG Band Uniwersytetu Zielonogórskiego…