O festiwalu

Gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenerii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena. XIV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa od 18 do 24 sierpnia 2019 roku.


 

Mozartiana rozpocznie się w Domu Uphagena od występu VenEthos Ensemble, kwartetu smyczkowego wykonującego różne interpretacyjne najwspanialszych arcydzieł muzyki kameralnej od XVII do XIX wieku na instrumentach z epoki. Artyści zaprezentują kwartety smyczkowe W.A.Mozarta. Drugiego dnia zapraszamy na koncert zespołu Trombastic – kwartetu puzonów menzurowych, którzy wykonują muzykę instrumentalną od średniowiecza po współczesną. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się brzmieniem wspaniałych pianistek Tiny Margaret Nilssen i Heidy Görtz znanych jako Dena Piano Duo.


Od środy (21.08) Festiwal przenosi się do zabytkowej dzielnicy Gdańska Oliwy. Podczas Koncertu Inauguracyjnego na głównej scenie, usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów, wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego, solistą będzie waltornista Paweł Cal. Artyści zaprezentują klasyczną symfonię, romantyczną serenadę i koncert na waltornię i orkiestrę. Na Festiwalu gramy Mozarta nie tylko klasycznie. W środowy wieczór zapraszamy amatorów muzycznych eksperymentów do Parku Oliwskiego na występ artystów – Leszek Kułakowski Jazz Orchestra, którzy wykonają tematy Salzburskiego kompozytora w opracowaniu na orkiestrę jazzową


Kolejnego dnia Festiwalu (czwartek 22.08.) słuchacze będą świadkami plenerowej wersji połączenia dwóch dzieł – Cosi fan tutte W.A.Mozarta ze Ślubami Panieńskimi A. Fredry. Reżyserem i scenografem przedstawienia będzie – Natalia Babińska. Na scenie zobaczymy sopranistkę Annę Mikołajczyk - Niewiedział w roli Fiordiligi, mezzosopranistkę Monikę Lendzion- Porczyńską jako Dorabellę, tenora Aleksandra Kunacha jako Ferrando, barytona Tomasza Raka jako Guglielmo oraz Tomasza Gierlacha, bas, w roli Don Alfonsa i narratora. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldi. A zaraz po klasycznym koncercie przyjdzie czas na wybrane tematy Mozarta w opracowaniu klezmerskim – Bester Quartet.


W piątek na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi Estońska Orkiestra Kameralna pod batutą Juhy Kangasa. Ta dość młoda orkiestra założona w 1993 roku to marka sama w sobie – orkiestra koncertowała niemal we wszystkich krajach świata. W wykonaniu EOK usłyszymy utwory takie jak Marsze, Symfonię czy Divertimento Mozarta.

Wieczorem przeniesiemy się na koncert zatytułowany Mozart meets Cuba. I nie bez powodu! Gościć będziemy zespół Klazz Brothers & Cuba Percussion, który tematy Mozarta wykona w kubańskich rytmach.


W czwartek i piątek po południu tradycyjnie zapraszamy do parku dzieci na program przygotowany specjalnie dla nich. Przedstawienie marionetkowe pt. Uprowadzenie z Seraju  w wykonaniu Teatru Marionetek Pałacu Cesarskiego Schönbrunn. Po przerwie powraca do nas najsłynniejszy Teatr Marionetek świata, który prezentować będzie, tę zapomnianą formę widowiska tak typowego dla czasów patrona Festiwalu.


Podczas Koncertu Finałowego (sobota 24.08) w Archikatedrze Oliwskiej zaśpiewa Talia Or – sopran urodzona w Jerozolimie, goszcząca na deskach najważniejszych sal operowy i teatralnych na całym świecie, Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów/mezzosopranów, wszechstronna artystka i pedagog, Thomas Elvin – tenor Swoim łagodnym, ciepłym lirycznym głosem zdobył szerokie uznanie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także za granicą. Darren Jeffery – bas, jego aktywność koncertowa z Angielską Operą Narodową obejmuje szereg ról w dziełach Mozarta, Wagnera i Brittena. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny – organizator Festiwalu – oraz Akademie für Alte Musik, orkiestra grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy jeden z najbardziej znanych utworów należący do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej Requiem d-moll KV626, uzupełnione chorałem gregoriańskim Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (przygotowanego przez Michała Sławeckiego). Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski.