Dom Uphagena położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania. Kamienicę w 1775 roku nabył Johann Uphagen. Do 1787 roku dostosowywano ją do potrzeb nowego właściciela. Dom, zamieszkiwany przez Uphagena aż do jego śmierci w 1802 roku, przeszedł następnie w posiadanie kolejnych spadkobierców, pozostając - co było rzadkością w owych czasach - przez cały wiek XIX w rękach jednej rodziny.


W 1911 roku w Uphagenowskiej kamienicy utworzono muzeum, które działało do 1944 r - wówczas niemieccy konserwatorzy zarekwirowali jej wystrój i wyposażenie. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 r. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r., otwierając w czerwcu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.


Dziś w kamienicy Johanna Uphagena oglądać można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, jak sień, niewielki kupiecki kantor (obecnie zaadoptowany na sklep muzealny), salonik na antresoli, wyłożony drewnianymi boazeriami z namalowanymi scenami o tematyce chińskiej, modnej w XVIII wieku. Na pierwszym piętrze od ulicy znajduje się salon, najbardziej reprezentacyjne wnętrze domu, dekorowane białymi boazeriami z płycinami przedstawiającymi antyczne budowle; ściany powyżej boazerii pokrywają tkaniny, sufit zdobi rozbudowana dekoracja sztukatorska, niegdyś złocona i barwnie malowana. Duża jadalnia położona jest od strony podwórza, boazerie ozdobione zostały motywami mitologicznymi i antycznymi, resztę ścian pokrywa adamaszkowa tkanina. W oficynie bocznej zlokalizowane są trzy niewielkie saloniki z boazeriami dekorowanymi przedstawieniami owadów, kwiatów i ptaków. Jedno z tych pomieszczeń służyło dawniej jako pokój muzyczny. Na drugim piętrze można zajrzeć do dawnych sypialni oraz saloniku, które pełnią obecnie funkcję sal wystaw czasowych. W oficynie poprzecznej znajduje się mała jadalnia, a w niej stół i krzesła pochodzące z dawnego wyposażenia domu. Na parterze oficyn zlokalizowane zostały pomieszczenia gospodarcze, w tym kuchnia, w której znajdują się sprzęty kuchenne oraz spiżarnia.