Artyści

Adam Czerwiński - Urodził się 02.07.1965r w NOWEM n/Wisłą. Już od najmłodszych lat interesował się muzyką, a zwłaszcza instrumentami perkusyjnymi. Pierwsze kontakty ze sceną to udział w festiwalach muzyki sakralnej, oraz konkursach dla zespołów szkolnych.

   Jako piętnastolatek przenosi się do Gdańska gdzie zaczyna naukę w PSM 2-go stopnia w klasie perkusji. przez pierwsze trzy lata interesuje się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczyna swoją edukację jazzową trafiając do "BIG BANDU GDAŃSK" prowadzonego przez Jerzego Partykę. Zalicza "JAZZ JUNIORS”,warsztaty jazzowe w Gdańsku oraz w Chodzieży, dokąd z braku wibrafonu jedzie jako bębniarz. Był to moment przełomowy w jego planach dotyczących przyszłości. Zdecydował się grać na perkusji i tej pasji poświęcić się bez reszty.

    Już rok później współpracuje z gdańską grupą "ZU-ZU", i zespołem "NEW COAST", nagrywając kilkanaście sesji dla Polskiego Radia. W1986r zaprasza go do swojego zespołu Janusz Muniak. Przez prawie dwa lata grają razem w kwartecie .Następny etap to zespół "D-BOX" oraz wszelkie składy związane z ruchem „JOUNG POWER". Jednocześnie gra z "NEW PRESENTATION" Wojtka Niedzieli. Wraz z Lorą Szafran, Piotrem Wojtasikem, oraz Jackiem Niedzielą, nagrywają płytę LONSOME DANCER, która zostaje uznana przez czytelników JAZZ FORUM  płytą roku.

  W 1993r Jarek Śmietana zakłada swój nowy zespół, w którym właśnie Adam gra na bębnach.. Początek współpracy z Jarkiem to przełomowy moment w jego karierze. Czas wypełniają  koncerty w wielu klubach oraz na festiwalach w Polsce i za granicą. Powstają takie płyty jak -  Phone Consultation- z Wojtkiem Karolakiem czy "JAREK ŚMIETANA QUARTET", która zostaje płytą roku w  piśmie GITARA I BASS.

Przez 23 lata muzycy tworzą wiele wspaniałych projektów, „SPEAK EASY” , „ART. FARMER PLAYS STANDARDS”, „AFRICAN LAKE” , „A SORY Of POLISH JAZZ” czy „POLISH STANDARDS”. W tym czasie współpracuje też z całą  czołówką polskiego jazzu: Zbyszkem Namysłowskim, Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim

  Osobny rozdział w jego działalności to współpraca z muzykami Amerykańskimi.

Nagrał wiele płyt z największymi gwiazdami światowego jazzu. Z Art. Farmerem – „Art In Wrocław” oraz „Art Farmer Plays Standards”. Z  Garry Bartzem – „African Lake”. Z Johnem Abercrombiem – ‘Speak Easy” . Z Larry Goldingsem – „Hollywood Album” i „Up For Air” . Z Bennie Maupinem – Story Of Polish Jazz”. Z Karen Edwards – „Everything Ice”. Z Johnem Purcellem – “ Out of the Question”. Z Nigelem Kennedym – “Life In The Krakow Philharmonic Hall” . Współpracował również z Lee Konitzem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Poul Bourellim, Bennie Wallacem, Jamesem Newtonem, .

 

Od trzech lat nagrywa i koncertuje z zespołem MAP który współtworzą : Marcin Wądołowski i Piotr Lemańczyk. Założyciel i właściciel wydawnictwa płytowego AC Records . Koncertował  w  większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Australii, oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt, , Chiny, Japonia, Wietnam czy Albania.  

    Adam Czerwiński jest również bardzo aktywny na polu edukacji jazzowej. Wielokrotnie brał udział jako wykładowca w letnich warsztatach jazzowych w Puławach, Piszu, Ustrzykach Dolnych oraz Brzozowie. Przez dziesięć lat prowadził własny workshop w Gdańsku. były to polsko-niemieckie warsztaty pod egidą fundacji Pojednanie. Warsztaty te mogą się poszczycić trzema płytami Cd nagranymi przez uczestników. 

   Adam jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu "JAZZ W LESIE", którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal istnieje już dwadzieścia jeden lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu, oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden z wiodących Festiwali w Polsce.   

   Ostatnie  lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym.

Adam uczestniczy w kilku projektach kierowanych przez tego wirtuoza. Są to “The New Four Seasons” Bach Meets Kennedy” ,” Bach To The Future” oraz „The Jimmi Hendrix Expirience” .

   Adam jest rwnież kompozytorem i aranżerem. Przed kilkoma laty ukazała się pierwsza autorska płyta Adama zatytułowana „HOLLYWOOD ALBUM” . Nagrania dokonano w Los Angeles z udziałem Larry Goldingsa, Bennie Maupina, Darka Oleszkiewicza I Jarka Śmietany. Kilka miesięcy później, tym razem w Japonii, wydano kolejny jego album zatytułowany „UP FOR AIR. W następnych latach nagrał kolejne płyty ze swoimi Amerykańskimi przyjaciółmi: RAINDANCE oraz PICTURES”. Ostatnio ukazał się najnowszy jego album FRIENDS-MUSIC OF JAREK ŚMIETANA“. To dwupłytowy hołd dla zmarłego wybitnego gitarzysty. W nagraniu uczestniczy ponad trzydziestu wybitnych muzyków, między innymi  Wojtek Karolak, Krzesimir Dębski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jerry Goodman czy John Scofield. Materiał został zmasterowany w Abbey Road Studios w Londynie i wydany również na Vinylu. Obecnie pracuje nad dwoma projektami płytowymi wraz ze swoim zespołem.