Artyści

Ewa Marciniec - absolwentka dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku: Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Wokalno-Aktorskiego w klasie Zofii Janukowicz-Pobłockiej (oba ukończone dyplomami w wyróżnieniem). Kontynuowała naukę śpiewu na studiach podyplomowych w Musikhochschule und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Uczestniczyła także w kursach mistrzowskich, które prowadzili Paul Esswood, Helmuth Rilling.

Laureatka prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (I nagroda i dwie nagrody specjalne, w tym od Krystyny Szostek– Radkowej „za najlepsze wykonanie pieśni artystycznych i za najpiękniejszy głos”) czy im. Ady Sari w Nowym Sączu (wyróżnienia). Krąg zainteresowań Ewy Marciniec obejmuje muzykę dawną (m.in. Pasja Janowa i Mateuszowa Bacha, Mesjasz i Alcina Händla, Griselda Vivaldiego), romantyczną i współczesną (Missa pro pace, Te Deum Kilara).

Artystka występuje w krajach europejskich oraz w USA, w prestiżowych teatrach operowych i salach koncertowych, m.in.: Berliner Philharmonie, Palais des Beaux-Arts, Teatro la Fenice di Venezia (Włochy) i Teatro dell’Opera di Roma. W Polsce Ewa Marciniec koncertuje w niemal wszystkich filharmoniach i na scenach Opery Bałtyckiej w Gdańsku (partia Łariny w Eugeniuszu Onieginie, Marfy w Skrzypcach Rotszylda) oraz Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Gości także na licznych festiwalach polskich i zagranicznych, kilkukrotnie występowała na festiwalu Mozartiana w Gdańsku. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak: Marc Albrecht, Frans Brüggen , Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Gabor Ötvös, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała, George Tchitchinadze, Antoni Wit.

„…ciepły i ciemny głos altowy” Ewy Marciniec usłyszeć można na nagraniach archiwalnych Polskiego Radia, a także na płytach CD (m.in. Messa di Gloria Rossiniego, III i VIII Symfonia Mahlera, Siedem bram Jerozolimy, Pendereckiego, a ostatnio La Decollazione Di San Giovanni Battista A. M. Bononciniego nagrana z Wrocławską Orkiestrą Barokową pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka).

Artystka jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.