Archiwum

Academy of Ancient Music znana jest z tego, że rozpala publiczność swymi innowacyjnymi i porywającymi wykonaniami muzyki baroku i klasycyzmu. Muzyce, wykonywanej przez AAM na autentycznych instrumentach z epoki, przyświeca duch odkrywczości, nowatorstwa i wolnomyślności, który nie byłby obcy Bachowi, Haendlowi czy Haydnowi.


Założona w 1973 roku przez Christophera Hogwooda, była wierzchołkiem rewolucji, która ogarnęła cały muzyczny świat. W ciągu ostatnich czterech dekad orkiestra występowała na żywo na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i dotarła do milionów słuchaczy z entuzjastycznie przyjmowanym dorobkiem, liczącym ponad 300 płyt CD: są wśród nich laureatki nagród Brit Awards i Grammy z zarejestrowanymi operami Haendla, szereg nowatorsko ujętych symfonii Haydna, Mozarta i Beethovena oraz nagrania utworów odkrytych na nowo i chronionych w ten sposób od zapomnienia. Klawesynista Richard Egarr, który w 2006 roku zastąpił Hogwooda na stanowisku dyrektora muzycznego, kontynuuje pionierskie dzieło. Wśród setek koncertów, które odbył z z Academy of Ancient Music , jest między innymi pierwsze w historii wykonanie w Chinach Koncertów BrandenburskichBacha, a jego nagrania z orkiestrą zdobyły nagrody Edison Awards, Gramophone Awards i MIDEM Awards. Chór AAM założony przez Egarra w 2007 roku zdobył niedawno miano Chóru Roku Classical Elites w Pekinie.


Na przestrzeni lat AAM zapraszała godnych pozazdroszczenia artystów, co prowadziło orkiestrę do artystycznej doskonałości. Dzięki trwającej współpracy z Choir of King’s College / Cambridge niedawno wyprodukowano pierwszy na świecie z muzyką poważną live cinecast - pokaz MesjaszaHaendla transmitowano na żywo do setek kin na całym świecie. Wśród artystów, z którymi orkiestra AAMwspółpracuje obecnie, są miedzy innymi także śpiewaczki Bernarda Fink i Sarah Connolly, skrzypaczka Alina Ibragimova czy dyrygent Bernard Labadie.