Archiwum


skład osobowy Polskiego Chóru Kameralnego:

SOPRAN
Hermann Katarzyna
Kondek Anna
Łukaszewska Wiesława
Piotrowska Dagmara
Wartacz Justyna
Wujtewicz Ludwika
TENOR
Bykowski Damian
Kłosiński Kacper
Kołos Mateusz
Pękała Krzysztof
Stelmański Jerzy
Wittschenbach Lech
ALTY
Mackiewicz Danuta
Muraczewska Aleksandra
Nadolska Bożena
Sierańska Agata
Wittschenbach Katarzyna
Żmigrodzka Klaudia
BASY
Czapiewski Mariusz
Kacprzyk Jędrzej
Macierzyński Andrzej
Mandziej Sebastian
Sierla Janusz
Stachowski Krzysztof

 


Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana.


Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał ponad 550 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Andrzej Koszewski czy Paweł Łukaszewski.


Niezmienna od lat, najwyższa jakość brzmienia i interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego gwarantuje mu współpracę z najlepszymi światowymi orkiestrami (m.in. Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Akademie für Alte Musik Berlin) oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi (m.in. Eric Ericson, Uwe Gronostay i Stephen Layton).


Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Tournées koncertowe wiodą go po niemal całej Europie, a także do USA, Kanady i Japonii.


Oprócz ponad 80 płyt CD, kaset magnetofonowych i video, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych, Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych, między innymi dla TVP (w tym komplet 68 ofertoriów Giovanniego P. da Palestriny), a za granicą dla Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Westdeutscher Rundfunk oraz dla ZDF (drugiego kanału niemieckiej telewizji publicznej). Pięciokrotnie nagrodzony Fryderykiem, laureat dwóch Orphee D’or − nagród francuskiej akademii fonograficznej.


Z dużym zainteresowaniem melomanów spotkał się wpisujący się w obchody Roku Chopinowskiego Międzynarodowy Festiwal Chopin w Gdańsku, który Chór zorganizował w Gdańsku w dniach 25 - 26 czerwca 2010 roku. Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których zespół jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, prezentujący muzykę Amadeusza w wielu różnych stylach i przyciągający w sierpniu do Gdańska-Oliwy tysiące słuchaczy.