Archiwum

Dyrektor muzyczny w Girton College Cambridge, od 1994 wykładowca wydziału muzycznego Uniwersytetu w Cambridge, w latach 2002–2005 pełnił funkcję dziekana. Na co dzień łączy karierę akademicką z bogatą działalnością koncertową jako klawesynista, organista i pianista. Pochodzi z Irlandii, edukację zaczął w Cambridge. Studia kontynuował w Musikhochschule w niemieckim Köln, później wrócił do Cambridge, gdzie uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych, kształcąc się pod opieką m.in. Gillian Weir, Michaela Schneidera oraz Gustava Leonhardta. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół analizy muzycznej i dotyczą głównie twórczości Johannesa Brahmsa.


Martin Ennis jest pierwszym klawesynistą London Mozart Players, najdłużej działającej brytyjskiej orkiestry kameralnej; regularnie występuje również z Collegium Cartusianum (Köln). Współpracował z wieloma znakomitymi zespołami, jak Monteverdi Choir, Orkiestra Wieku Oświecenia, Polska Orkiestra Kameralna, z chórem Juilliard School czy nowojorska St Luke's Chamber Orchestra.


Dokonał wielu nagrań, również z londyńską Royal Philharmonic Orchestra, a jego kompozycje były wykonywane m.in. w katedrze Westminster i Royal Albert Hall. Martin Ennis prowadzi również działalność artystyczną jako dyrygent, ostatnio w tej roli wystąpił w na terenie Zakazanego Miasta w Beijing, prowadząc od klawesynu wykonanie Mesjasza.