Archiwum

Julia Leżniewa to jedna z najważniejszych artystek swojego pokolenia. Okrzyknięta przez Le Figaro „nową Callas", ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskie im. P. Czajkowskiego w klasie śpiewu i fortepianu, a także studia London's Guildhall School of Music and Drama pod kierunkiem Yvonne Kenny oraz Cardiff International Academy of Voice u Dennisa O'Neilla. W 2008 roku jako osiemnastolatka występowała u boku Juana Diega Flóreza na otwarciu Rossini Opera Festival pod batutą Alberta Zeddy, dokonała również swojego pierwszego nagrania - partii drugiego sopranu w Mszy h-moll Bacha z Markiem Minkowskim i Les Musiciens du Louvre-Grenoble.


Śpiewała w najważniejszych salach koncertowych i na deskach najsłynniejszych teatrów operowych świata, Royal Opera House Covent Garden, Lincoln Center in New York, Salle Pleyel & Theatre des Champs-Élysées in Paris, Wiener Konzerthaus The Bolshoi Theatre, Regularnie bierze udział w renomowanych festiwalach muzycznych na całym świecie, występując z najwybitniejszymi dyrygentami i śpiewakami.


Do najważniejszych wydarzeń sezonu artystycznego 2015/16 w karierze śpiewaczki należy wykonanie partii Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta w Wiener Konzerthaus z Michaiłem Antonenko, recital w paryskim Théâtre des Champs-Elysées. W ostatnim czasie Leżniewa koncertowała pięciokrotnie w Australii, wiosną występowała również w Krakowie i Wiedniu, wykonując partię Ersindy w Germanico w Germanii Porpory.


W bieżącym sezonie artystkę będzie można usłyszeć w jej debiucie z koreańską Seoul Philharmonic, Orquesta Nacional España w Madrycie oraz Seattle Symphony. W kwietniu 2017 ukazała się najnowsza płyta „Graun Arias” nagrana z Concerto Köln pod dyrekcją Michaiła Antonienki. Z materiałem z tej płyty Leżniewa będzie koncertować w największych miastach europejskich. Prócz tego wystąpi m.in na jednej scenie z Mariuszem Kwietniem w Gran Teatre Liceu w Barcelonie w Don Giovannim Mozarta. W repertuarze mozartowskim Julia Leżniewa występuje również na festiwalu Mozartiana w Gdańsku a także w Vienna Konzerthaus, gdzie na koncercie inaugurującym kolejny sezon artystyczny zabrzmi Requiem.