Archiwum

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku z siedzibą w Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym, to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają melomani nie tylko z kraju i z całego świata. To miejsce ludzi pragnących obcować ze sztuką na najwyższym poziomie.
PFB organizuje koncerty symfoniczne, recitale i wieczory kameralne, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata.


PFB zaprasza takich artystów-solistów jak Shlomo Mintz, Barbara Hendrix, Dang Thai Son, Arcadi Volodos, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Kevin Kenner, Krystian Zimerman, Nigel Kennedy, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Edward Auer czy Piotr Paleczny.


Orkiestrę Symfoniczną PFB prowadzą znakomici dyrygenci z kraju i ze świata, m.in. Antoni Wit, Roman Kofman, Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Maxim Vengerov,  Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski czy Michael Zilm.
Artystyczną pieczę nad Orkiestrą od 2017 roku sprawuje George Tchitchinadze.


Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach, wiele także współorganizuje. Warto wspomnieć tu m.in. o Festiwalu Solidarity of Arts, Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena czy Festiwalu Mozartiana.


Sercem Filharmonii jest Sala Muzyczno-Kongresowa z centralnie położoną sceną na wzór amfiteatrów greckich. Oprócz tego w kompleksie na Ołowiance znajduje się 7 sali konferencyjnych, dwa foyer, parking z miejscem na scenę plenerową, studio nagrań oraz tarasy z zapierającym dech w piersiach widokiem na Motławę i gdańskie  stare miasto. Jest to doskonały przykład innowacyjnego przekształcenia zabytkowych murów i dostosowania ich do potrzeb mieszkańców regionu.