Archiwum

Pianista i kompozytor. „Ambasador  jazzu” (Jazz Forum Magazine 12/2012); w ostatnich kilku latach wystąpił  z koncertami w ponad 50 krajach świata. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie. Pochodzi z Pińczowa (woj. Świętokrzyskie). Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej  w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.


Koncertował ze znakomitymi muzykami m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 25 lat tworząc Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz Duet Szukalski / Dutkiewicz,  z Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".


Artur Dutkiewicz prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Ostatnie albumy tria „Hendrix Piano”, „Prana”, „Traveller”, zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. Artysta wykonuje również recitale SOLO, m.in. z programem „Mazurki” - kompozycje własne pianisty w formie mazurka, wydane na płycie „Mazurki”.


W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje solowe wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 25 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur  i przesłaniem pokoju dla świata.


Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich kilku latach wystąpił w ponad 50 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Hongkong i Australię i Nową Zelandię.