Archiwum

Tallińska Orkiestra Kameralna została założona w 1993 roku przed dyrygenta Tõnu Kaljuste. W ciągu dwóch niemal dekad działalności stała się jedną z najbardziej znaczących orkiestr w Estonii, chętnie zapraszaną do występów na scenach nie tylko Europy. W tym czasie kierowali nią m.in. Juha Kangas, Eri Klas, a od 2013 głównym dyrygentem jest Risto Joost,

Orkiestra zdobyła uznanie za pieczołowicie dobierane  programu, niezwykła wrażliwość muzyczną i mistrzowską interpretację. Muzycy wchodzący w jej skład są także cenionymi solistami i kameralistami.

Tallińska Orkiestra Kameralna regularnie współpracuje z Estońskim Filharmonicznym Chórem Kameralnym, z którym pod dyrekcją Tõnu Kaljuste nagrała w 1993 Te Deum A dla wytwórni ECM.

Orkiestra brała udział w wielu uznanych festiwalach muzycznych, ostatnio w MDR Musiksommer w Niemczech i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodnie Eufonie w Warszawie. Trasy koncertowe zawiodły zespół m.in. do USA, Kanady, Japonii, Chin, Brazylii i większości państw Europy.

W 2014 Tallińska Orkiestra Kameralna zdobyła nagrodę Grammy za nagranie Lamentu Adama autorstwa Arvo Pärta.