Archiwum

Leszek Kułakowski, kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor zwyczajny doktor habilitowany,  założyciel kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (24 edycje) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.

Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyka klasyczną (tzw. third stream).  Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe . W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem (Seriablueslizm) , polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7).

Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej i USA.

Wydał 20 monograficznych albumów, laureat wielu nagród i wyróżnień : 3-krotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  za „wybitny wkład w rozwój polskiej kultury”, odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.