Archiwum

Kwartet smyczkowy VenEthos został założony w 2016 roku przez Giacomo Catanę, Mauro Spinazzègo, Francesco Lovato i Massimo Raccanellego. Celem artystycznych poszukiwań zespołu są innowacyjne rozwiązania interpretacyjne najwspanialszych arcydzieł muzyki kameralnej od XVII do XIX wieku, wykonywane na instrumentach z epoki.

Po studiach pod kierunkiem takich sław muzyki dawnej jak G. Fava czy W. Vestidiello, członkowie kwartetu stale koncertują, regularnie współpracując m.in. z A. Marconem, G. Carmignolą, L. Van Daelem, A. Bernardinim, H. Kurosakim i zespołami takimi jak Kuss Quartet, Quartetto di Cremona czy Trio di Parma.

Członkowie VenEthos Ensemble pełnią obecnie funkcję kierowników sekcji, a także solistów w wiodących orkiestrach instrumentów dawnych, jak np. Venice Baroque Orchestra, La Cetra Barockorchester Basel, I Sonatori de la Gioiosa Marca, Opera Stravagante i Il Pomo d'Oro. Regularnie uczestniczą w najbardziej znanych festiwalach muzycznych, występując w najważniejszych salach koncertowych.
Nazwa VenEthos polega na grze słów "Veneto", ojczyźnie czterech muzyków oraz "Ethos", dziedzictwo starożytnej Grecji, które odnosi się do wiary, że muzyka może silnie wpływać na etykę ludzką.