Archiwum

Założona w 1997 przez badacza muzycznej spuścizny baroku i klawesynistę Andreę Marcona jest uznawana za jedną z najznakomitszych europejskich zespołów specjalizujących się w grze na dawnych instrumentach. Orkiestra cieszy się uznaniem krytyki, stale odbywa tournées po świecie, wykonując repertaur koncertowy i operowy w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Południowej, Japonii, Chinach, Korei i Tajwanie.


Wenecka Orkiestra barokowa stawia sobie za cel ponowne odkrycie wybitnych dzieł XVII- oraz XVIII-wiecznych. Pod wodzą maestro Marcona orkiestra przygotowała też szereg współczesnych premier, jak L’Orione Francesca Cavallego, Atenaide oraz Andromeda liberata Vivaldiego, Benedetta Marcellego, La morte d’Adone oraz Il trionfo della poesia e della musica i La Clementina Boccheriniego.


Wenecką Orkiestrę Barokową można było zobaczyć w kilku specjalnych produkcjach telewizyjnych, między innymi w filmach wyprodukowanych przez BBC czy ARTE. Zespół wystąpił także w filmie dokumentalnym Richarda Dindy Vivaldi in Venice emitowanym w szwajcarskiej Swiss TV.


W 2018 roku orkiestra ma w planach szeroką trasę koncertową w Stanach Zjednocznonych, Europie, Japonii, Chinach i w Korei z kontratenorem Franco Fagiolim, a także koncerty ze skrzypkiem Giuliano Carmignolą and mandolonistą Avim Avitalem.


Ostatnie nagranie Orkiestry – Koncerty Vivaldiego – nagrane z mandolinistą Avi Avitalem, a wydane przez Deutsche Grammophon zdobyły Echo Prize 2015. Wcześniejsza płyta z ariami autorstwa Nicolego Porpory, z udziałem Philippe’a Jaroussky’ego, otrzymała nominację do nagrody Grammy. Obszerna dyskografia zespołu, często z udziałem znanych solistów jak Giuliano Carmignola, Cecilia Bartoli, Simone Kermes, Anna Netrebko, Magdalena Kožená, znajduje się głównie w katalogach Deutsche Grammophon i Sony. Wśród wielu nagród zdobytych przez zespół wymienić należy Diapason d’Or, Echo Award and the Edison Award (za symfonie i koncerty Vivaldiego).