Archiwum

Wokalistka jazzowa, piosenkarka, producentka muzyczna i autorka piosenek. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop.


W 1985 r.  zdobyła I nagrodę  w konkursie Premier KFPP w Opolu za „Diamentowy kolczyk” (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan). Reprezentowała polską piosenkę na wielu festiwalach, m. in.: w  Sopocie, Dreźnie, Curaçao, Istambule, Kairze oraz w Indiach.  Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV, również do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya. Jej pierwsza płyta „Dziękuję nie tańczę” z 1987 uważana jest dziś przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop za kultową, a nagrane na niej piosenki do muzyki Krzesimira Dębskiego i słów Jacka Cygana wciąż znajdują się na Top listach.


Ma w swoim repertuarze utwory z wielu różnych gatunków muzycznych m. in.:  spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów (W. Szymborska, Cz. Miłosz, F. G. Lorca) i muzyki wielkich kompozytorów (I. J. Paderewski). Jej płyta „Poza czasem – muzyka duszy” z 2013 r. zawiera muzykę kontemplacyjną.  Anna czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje jogę,  jest jej nauczycielką.


Obecnie zakończyła nagrania najnowszego albumu, występuje w filharmoniach z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego, a także z programem „Mozart Smooth Jazz” zrealizowanym we współpracy z berlińskim pianistą Rolfem Zielke, zawierającym pieśni i arie W. A. Mozarta w aranżacjach jazzowych, w oryginalnym języku włoskim i niemieckim lub po polsku w autorskim przekładzie Anny.


Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. Jej firma Si Music w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej (Modern Classics from Poland) promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia  muzyczne w Polsce i zagranicą.


Prowadzi blog kulinarny www.annajurksztowiczijem.blogspot.com.