Archiwum

Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


Jako lider jazzowego zespołu STRING CONNECTION oraz jako solista koncertował w Europie, USA i Kanadzie (ok. 1000 koncertów). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Najlepszego Kompozytora oraz Najlepszego Aranżera Roku w Polsce i w Europie. Znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Uczestniczył w wielu festiwalach m.in.: w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hamburgu, Baden-Baden. Nagrał ponad 30 autorskich albumów.


Skomponował także ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, m.in. Luzern Festival, Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie, Meksyku, Indiach. Jego kompozycje wykonywali m.in.: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Konstanty Andrzej Kulka. Gilad Atzmon.


Jest twórcą muzyki do 100 filmów fabularnych i seriali. Skomponował ponad 500 piosenek, które wykonywali m.in.: Anna Jurksztowicz, Beata Kozidrak, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Turnau.


Muzyka do filmu „Young Magican” została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award 88’. W roku 2000 otrzymał  nagrodę Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 r. otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W pustyni i w puszczy”. W 2007 r. serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów i programów dla dzieci.


Dyrygował  wieloma orkiestrami polskimi i zagranicznymi, m.in. Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową, NOSPR, Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro.


www.kdebski.pl